Kolizja drogowa (stłuczka) w Polsce z pojazdem zarejestrowanym za granicą. Sposób postępowania.
Krok 1
W razie stłuczki usuń auto z drogi, tak aby nie zagrażało innym uczestnikom ruchu i nie tarasowało ruchu drogowego (Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania, podlega karze grzywny albo karze nagany. Art. 90 ustawy z dnia 20.05.1971, Kodeks wykroczeń.)
W razie konieczności oznakuj miejsce stłuczki (więcej na ten temat).
Krok 2
Ustal i zapisz następujące dane:
- numer rejestracyjny pojazdu sprawcy,
- kraj rejestracji pojazdu sprawcy,
- markę i model pojazdu sprawcy,
- imię i nazwisko oraz adres sprawcy,
- dane właściciela pojazdu sprawcy, jeśli to inna osoba, niż kierujący,
- dane jednego z trzech następujących dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC, którymi może dysponować sprawca szkody (w zależności od kraju rejestracji):
- zagraniczna polisa OC: numer zagranicznej polisy OC, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, okres jej ważności,
- Zielona Karta: pełny numer Zielonej Karty, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, okres jej ważności,
- polskie ubezpieczenie graniczne: pełny numer polisy, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, okres jej ważności.
Krok 3
Sporządź ze sprawcą wspólne oświadczenie o okolicznościach szkody. W miarę możliwości wykonaj za pomocą telefonu komórkowego kilka zdjęć miejsca szkody oraz uszkodzonych pojazdów.
Jeśli doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub do wypadku powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo, wówczas masz obowiązek wezwać Policję.
Krok 4
Zgłoś szkodę ubezpieczycielowi. Sposób postępowania zależy od tego, jaki dokument ubezpieczenia posiada sprawca szkody oraz od tego, czy ubezpieczyciel sprawcy posiada w Polsce swojego korespondenta.
Najpierw ustal, czy ubezpieczyciel sprawcy szkody ustanowił w Polsce swojego korespondenta. W tym celu skorzystaj z wyszukiwarki, zamieszczonej na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, a następnie:
- jeśli ubezpieczyciel sprawcy ma w Polsce swojego korespondenta, wówczas zgłoś szkodę w jego oddziale,
- jeśli ubezpieczyciel sprawcy nie ma w Polsce swojego korespondenta, wówczas zgłoś szkodę do PZU S.A. lub TUiR Warta S.A., które zajmują się likwidacją szkód w tego rodzaju przypadkach.
B. Sprawca szkody posiada polskie ubezpieczenie graniczne
W takim przypadku zgłoś szkodę ubezpieczycielowi, który wystawił ubezpieczenie graniczne (będzie to jeden z działających w Polsce ubezpieczycieli).
C. Brak danych o dokumencie ubezpieczenia sprawcy szkody
Jeśli nie wiadomo, w którym towarzystwie sprawca wykupił ubezpieczenie lub ubezpieczenie było w chwili szkody nieważne (skończył się okres ubezpieczenia), wówczas skontaktuj się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ul. Świętokrzyska 14, 00-050 Warszawa, tel.: 022 551 51 00, e-mail: pbuk@pbuk.pl.